Jak krást v supermarketu legálně

in Česky!2 years ago (edited)

Nadpis prodává. Proto jsem ho tak zvolil. Ale není off topic, opravdu to bude o tom, akorát jinak :)

Mám jednoho dobrého známého. A ten si přivydělává u jedné agentury jako mystery shopper. Prostě chodí nakupovat, chodí vyřizovat půjčky do banky, chodí do autoservisu, na poštu... stejně jako kdokoliv z nás. Akorát z těch svých návštěv pak píše zprávy a vyplňuje obsáhlé dotazníky. Prý se tím dá nějaká ta stovka nebo tisícovka měsíčně vydělat.

obrazek.png

No a v poslední době prý dostali projekt, který má nějaký vznešený manažerský název, ale v podstatě jde o to, krást v supermarketu. Totiž dostali seznam špinavých triků, co používají nepoctiví zákazníci. Zamíchání dražšího zboží mezi podobné levnější, "zapomenuté" zboží ve vozíku, špatné zvážení ovoce a tak podobně, nějakých deset nebo patnáct triků. A shopper dostane v tom smyslu úkol, triky, které má použít, a jde do konkrétního supermarketu. Jeho úkolem tedy je pokusit se určitým způsobem "ošidit" pokladní. Provést "aktivní manipulaci", což je vlastně jen jiný název pro prachsprostou krádež (nebo přinejmenším pokus). Samozřejmě pokladní, pokud by dělala svou práci skutečně pečlivě, tak na ty triky přijde a kontrolora odhalí.

No a ten můj známý měl z toho tak trochu morální dilema, které si chtěl se mnou u piva probrat. Na jednu stranu, nepřipadalo mu to vůči pokladním fér, že se je snaží takhle "přechcat". Vlastně to, co dělá, je do okamžiku "odhalení" regulérní pokus o krádež. Samozřejmě čin není dokonán, kontrolor si nechá zavolat vedoucí pokladen, ukáže jí zmocnění, probere s ní, o co se pokusil, které triky pokladní odhalila a které mu naopak prošly. Přesto měl z tohoto projektu nepříjemný pocit.

Nevím, jestli jsem jeho nepříjemné pocity rozptýlil, Ale podle mě je to práce jako každá jiná. A i když se snaží pokladní "nachytat na hruškách", vlastně je pro ně lepší, když je "okrade" nanečisto kontrolor (a ony si z toho vezmou poučení), než kdyby je okradl skutečně nepoctivý zákazník a ony z toho měly skutečné manko.

Možná jsem divný, ale já jsem to viděl jako docela zábavnou činnost (i když chápu, že pro ty pokladní to asi až taková zábava není). Kde jinde si můžete legálně a bez rizika vyzkoušet krást v supermarketu?

Mimochodem, podle toho mého známého, on má úspěšných cca 60% těchto "aktivních manipulací". Prostě mu víc jak polovina pokusů o krádež v supermarketu prochází. Což mi připadlo hodně, a je štěstí, že naprostá většina lidí jsou poctiví.

Máte někdo mezi příbuznými nebo známými pokladní v supermarketu? Jaký je názor na podobné kontroly z jejich, tedy z "druhé strany"?

Sort:  

Já bych to asi nedal.

Tak na tohle musí mít člověk žaludek.Ty pokladní který si z toho jak píšeš "vezmou ponaučení " dostanou buďto padáka nebo mastnou pokutu z jejich mizerného platu.Za mě , ten Tvůj kámoš má z toho oprávněně špatnej pocit...

To je podle mě takový nejednoznačný. I k učitelům chodí inspekce (zdravím @krakonos), strojvedoucímu taky občas vleze na stanoviště cvičnej, policajti mají GIBSe... všude je něco. Já zase chápu i důvody supermarketu, který si ty kontroly objednal, protože nepozorná nebo laxní pokladní může takhle firmě propálit i dost peněz. Ale jak píšu v závěru článku, pohled druhé strany by mě taky zajímal.

btw pokud fakt nekecal, že mu víc jak polovina věcí projde, tak to pro ty pokladní není moc dobrá vizitka :( i když ani to nemůžu posoudit, dělal jsem ledacos, ale za pokladnou ještě ne.

Nám se hospitace i inspekce předem ohlašuje.

Já myslím, že oni v podstatě taky vědí, že v určitém týdnu (nebo měsíci?) probíhají kontroly. Akorát netuší, který ze zákazníků je ten Černý Petr :)

Já nejsem ten charakter, který se umí přetvařovat, lhát a tvářit se, jakoby nic. Ale asi bych takové triky uměl vymýšlet. Jak se chovají manažeři v takových obchodech nevím, ale když nepříjemně a zákazníci se to dozví, zhorší se jim PR. Z pohledu suprmakretu by mi nějaký morbidní přístup nedával smysl - raději ať si vypěstují věrné a kvalitní pokladní, než je vypudit k odchodu a provést totéž s dalšími...

Taky jsem dostal nabídku dělat mystery. Auditoři a inspektoři jsou potřeba, ale přenechám to jiným.

U nás v práci bylo něco podobného. Ten člověk třeba vyměnil přes přestávku zaměstnanci materiál na pracovní pozici nebo pracovní instrukce a pokud ten si toho nevšiml, byl mu snížen plat.
Vím, co si o takovém "inspektorovi" všichni mysleli.
A bral dvojnásobný plat oproti tomu zaměstnanci, který tam dělal třeba dvacet let a byl jinak velice schopný a pečlivý.
I tohle mi bylo nabídnuto dělat.
Odmítl jsem to.
Taky hodnotím práci jiných a zapisuji chyby do databází.
Ale tohle mi přijde už přes čáru.

Tak já vidím rozdíl v tom, zpřeházet někomu věci nebo instrukce (což je věc, které se snad běžně neděje a člověk s tím nepočítá), a nasimulovat nepoctivého zákazníka, což je věc se kterou se pokladní setkává možná několikrát za směnu a počítat s tím prostě musí.

No jasně, já to dal jen jako příklad, co jsem zažil.
Člověk každopádně musí počítat s tím, že taková nějaká kontrola může přijít. Prakticky v každém zaměstnání.