
Jeziorko pożegnało nas deszczowo. A szkoda, bo plan był opuścić domek i spędzić jeszcze pół dnia na plaży lub na rowerze. Nadciągała jednak burza, bez schronienia w postaci miłego domku trochę kiepsko było przeczekać parę godzin - więc zebraliśmy się do auta i pojechaliśmy do Katowic, gdzie jeszcze skorzystaliśmy z miłego ogródka i basenu.
The lake bid us adieu with rain. It was a shame, because we'd planned to leave the cottage and spend another half-day on the beach or cycling. However, a storm was brewing, and without the shelter of a nice cottage, it was a bit of a struggle to wait out a few hours. So we piled into the car and drove to Katowice, where we also took advantage of the lovely garden and swimming pool.

Będę tęsknić za tym widoczkiem - śniadania na takim tarasie smakują zdecydowanie lepiej. ;)
I will miss this view - breakfasts on a terrace like this taste much better. ;)
This report was published via Actifit app (Android | iOS). Check out the original version here on actifit.io



