Jak se mění zvyky

in Česky!2 years ago (edited)

Bývaly na Zemi civilizace, které nepovažovaly obnažená ženská prsa za něco nepatřičného. A nemyslím tím nějaké primitivní africké kmeny, ale třeba relativně hodně rozvinutou civilizaci minójskou, která obývala Krétu někdy v době bronzové (jak můžeme usuzovat z obrazů na stěnách a na zdobených vázách a amforách).

A pak se něco stalo, a nahá prsa na veřejnosti se stala tabu. Něco nepatřičného, co se nehodí nebo nesmí.

A nemusíme tak daleko, do minójských dob. Ještě před nějakými 25 lety bylo v létě běžné potkat "topless" bruslařky v Lobau na východním okraji Vídně nebo slečny a mladé paní opalující se "nahoře bez" na plážích v Chorvatsku nebo i jinde, samozřejmě i mimo nudistické pláže.. Dnes prakticky neuvidíte jedny ani druhé.

Nicméně jako obvykle jsem začal příliš zeširoka: nejde o ty kozičky, ale jde mi o něco úplně jiného. Totiž o to, jak se mění to, co je na veřejnosti přípustné a co ne.

Mohlo by se třeba stát, že nošení roušek na obličeji nebude jen zdravotnicky odůvodněná nutnost nařízená vládou? Že se z roušky stane obvyklý módní doplněk, jako třeba šála nebo kabelka? A co hůř, co když se z ní stane něco jako společenská nutnost? Nezakrytý obličej třeba bude považovaný za něco nepatřičného, či dokonce až vulgárního, co by se na veřejnosti ukazovat nemělo - tak jak v různých dobách společenský úzus přikazoval skrývat tu kotník, tu kolínko, tu takové či onaké části těla.

Slušná dívka si sundá z obličeje roušku ne dříve než na třetím nebo čtvrtém rande, až se přesvědčí, že je chlapec seriózní a myslí to vážně...

Možná se z roušky stane něco podobného, jako podprsenka. Část garderóby, která není až tak vysloveně účelná, ale která je vyžadovaná spíš z důvodů společenských než praktických.

A třeba se nakonec dočkáme i toho, že buide společensky přijatelnější odložit spíš tu podprsenku než obličejovou roušku :)

vote_follow.png

Posted using Dapplr

Sort:  

Hello @pavelsku,

LeoFinance is a social media community for Crypto & Finance content! Please only use the #leofinance tag for crypto/finance-related content.

Posted Using LeoFinance