Jak dostat za fotky peníze

in Česky!2 years ago (edited)

Začnu zeširoka. Rád fotím. A jako každý hobík (což je příšerný patvar od slova hobby) jsem motivovaný tím, že se moje fotky lidem líbí. Ale kromě toho je druhou motivací i nějaký pár šestáků, který můžu za svoje obrázky dostat.

Nechci být a nebudu profesionální fotograf v tom smyslu, že mě bude focení živit, nebo že bude dělat významnou část mých příjmů. Ty peníze za fotky beru skutečně spíš jako motivaci než jako výdělek. Pořád jsem amatér, který fotí pro potěšení, ale když ukápne pár dolarů, tak to potěší taky. Bez ohledu na to, že to není ani kapesné.

Způsobů, jak monetizovat svoje fotky, je několik. Zkusím tu některé probrat.

Mikrofotobanky

To je ale způsob, který mě nebavil. I když se to nezdá, tak focení pro mikrofotobanky je v podstatě focení na zakázku. Nefotíš, co tě baví, ale to, co se prodává, nebo co se prodávat bude. V lednu kraslice a kuřátka. V říjnu vánoční ozdoby. Fotky z dovolené v době, kdy cestovky tisknou katalogy. V podstatě je to jiná varianta práce na zakázku, a pro nějaký profit tam musíš valit stovky a tisíce fotek.

Prodejní servry

Druhá možnost byla zkusit servry jako třeba eyeem.com nebo www.snapwi.re, prostřednictvím kterých jsou fotky nabízené k prodeji. Neříkám, že by to byla úplně slepá cesta. Ale i když se mi povedlo pár fotek uplatnit, připadalo mi to takové značně nejisté. Ano, dostal jsem tam jednou za jednu fotku 75 dolarů, ale většinou to bylo něco v jednotkách dolarů párkrát do roka.

Pay per view

Náhodou jsem našel server clickasnap.com, který vyplácí autorům odměnu za to, když se na jejich fotky někdo dívá. Což není až tak špatný. Ale chce to mít publikum, což je možné si vypěstovat, ale není to za týden. V současné době je tam 0.0015 dolaru za unikátní shlédnutí.

Hive

I když Hive není přímo určené k tomu, vydělávat na fotkách, myslím, že tu určitý potenciál je. Čtvrťák za fotku se tu udělat dá celkem běžně a prakticky bezpracně a s jistotou, hlavně když to člověk porovná s předchozími způsoby.

Fotku tu dám jen ilustrační, ať to není jen sám text. :)

DSC_0014.jpg

Sort:  

Já k tomu v podstatě nemám co říct. Mikrofotobanky jsem zkoušel asi před 10 lety a už tehdá to stálo za nic. Pokud teda člověk neměl v portfoliu něco originálního. Třeba svého druhu mi tam docela fungovali fotky ryb, ale jakmile někdo objevil že je to málo zastoupené téma, tak tam nasypal tisíce fotek z moře a já byl mimo hru. Tam jsem zjistil že to takto funguje skoro u všech prodejních serverů, nebo alespoň u těch velkých. U malých zase nejsou prodeje. Pay per view jsem nezkoušel, ale po zkušenostech s kradením internetového obsahu jsem přestal nahrávat moje fotky mimo blockchain, A v podstatě všechny tyto služby co se tváří jako že dělají dobře pro fotografy mají záložku v podmínkách, že si vyhrazují právo použít fotografii komerčně a to rozhodně za pár centů co ti dají nechceš. Věř tomu že tak je to skoro všude. Třeba i National Geographic to tak má schovaný v podmínkách pro zbarzení na jejich webu. Takže ze zkušeností pro amatérského fotografa mi nejlépe vychází Hive, kde za dobrou fotku s článkem získáš i pár dolarů.

Myslím, že třeba @mespanta, @phortun nebo @softa by k tomuhle tématu mohli mít nějaké zajímavě postřehy.

Za jakékoliv postřehy budu vděčný.

Ja bohuzel zadnou zkusenost jak prodavat fotky na internetu nemam :(

Dotaz k clickasnap.com Kdo vyplácí? Prohlížející, nebo onen server? Z mnoha důvodů jsem špatný fotograf, ale zajímá mě ten princip.

Vyplácí server z peněz, které má za zobrazování reklam.

Našel jsem Tě tam. Kolik tam těch fotek máš?

Tak mám tam nějakých 430 fotek, ale je pravda, že jsem tam snad 4 měsíce nic nepřidal. Budu se muset polepšit.

Už jsem to číslo našel taky... Když Ti dám na nějakou fotografii "like", má to pro Tebe nějaký význam? Nebo jen za každou mnou zhlédnutou fotku dostaneš 0.0015 USD ?

Like má význam pouze symbolický, na odměnu nemá vliv. Ale pokud chceš lajkovat, tak jen to, co se ti fakt líbí 🐱 👍

Zajímavé informace, díky za ně. Osobní zkušenost mám jen se ShutterStockem. Jsem tam asi tři roky, za tu dobu jsem tam procpal nějakých 1300 fotek, vesměs z cest. Jsem naprostý amatér, co nemá ani foťák a cvaká jen na mobil, ale baví mě to a když už jsem ty fotky upravoval pro sociální sítě, řekl jsem si proč to nedávat i tam. Zisk byl spíše symbolický, většinou kolem dolaru denně. Minulý měsíc ale SS dost brutálně změnil systém odměn a v reálu teď všichni přispěvatelé dostávají zhruba třikrát míň než před tím. Celkem prasárna. Dost lidí se po tomto kroku rozhodlo svá portfolia úplně odstranit. Já to tam nechal, ale nahrávat tam nové fotky už asi moc nebudu... Mrknu na ty tvoje tipy.