You are viewing a single comment's thread from:

RE: Zloděj v práci sběr surovin

in #ceskylast year

Odpovídám současně i @pavelsku . Tady je to případ od případu.

Ze školy, kde jsem kdysi pracoval, se odvážely zbytky ze školní jídelny do kafilérie a škola platila za likvidaci odpadu. No a já, když jsem plánoval jet k tchánovi, tak jsem ke škole dojel autem a dal si do školní jídelny kýbl. Pro slepice. Necítím se proto jako zloděj. Vlastně jsem škole ušetřil a slepice se nažraly... (Veterinární správa by se z toho zjevila. Slepice sice, co žijí s člověkem. jedí po něm zbytky, ale posledních pár desítek let to jistě odporuje nějakým předpisům.)

Případ druhý. U nás v baráku se měnilo šroubení u vodovodních trubek. A staré šroubení... Pan instalatér, živnostník, se ptal jestli ho může mrsknout do naší popelnice, nebo si ho má odvézt do své popelnice. Mosaz. Teda zalisovaná v plastu... Tak jsem si o to staré šroubení řekl. Bylo ho asi 12 kg. Stálo mě to 2 hodiny práce. A měl jsem docela dobrý pocit, že zas něco fyzicky dělám, cenný odpad neskončí v netříděném odpadu a ještě z toho pár stovek bude... Taky jsem se necítil jako zloděj.

Shrnutí. U některého zaměstnavatele může být opravdu bordel a všechno je všem jedno. Někdy je snad odpadu opravdu tak málo, že se ani nevyplatí přemýšlet o racionálním využití... Než by skončil odpad v popelnici, tak je přípustné si ho se souhlasem majitele vzít.

Brát si odpad bez dovolení, když nevíš, co s ním majitel zamýšlím, je krádež.

Brát si odpadky z kontejneru je podle zákona také krádež. V okamžiku, kdy svoje odpadky vhodíš do kontejneru, stávají se majetkem obce jako odložená věc. Podle ceny odpadků se pak jedná buď o přestupek, nebo o trestný čin. Ale v případě bezdomovců... Mají žebrat, krást po samoobsluhách, požadovat sociální podporu, nebo se živit sběrem, byť je to vlastně krádež... Tady jsem já hodně benevolentní. Pokud z kontejneru všechno nevyházejí a nenechají po sobě bordel...

Sort:  

Není odpad jako odpad. Za některý platíme, za jiný zase recyklační firma platí nám.

A taky jde o výchovný účinek. Necháš lidi, aby si brali materiál z odpadu a za týden si začnou brát matroš ze skladu. A za další týden hotové výrobky. Krádeže ve fabrice obecně jsou problém. A je jedno, jestli je to dodávka plechů nebo hrst šroubků v ceně desetikorun. Když to dělá kde kdo, tak halíře dělají talíře...

Krádeže svědčí o nastavení firmy. Když si malou domů přihrává generální ředitel, tak uklízečka a dělník na dílně taky.

A když to dám o patro výš, na úroveň státu. Když čerpá ministerský předseda a kradou prezidentovi poradci, prostý člověk by nesměl? Platilo nejen za socialismu...

To, že "ti nahoře" kradou taky, je často jen výmluva. I kdyby to byla pravda, nikoho to neomlouvá.

Neomlouvá, ale vysvětluje. Ryba smrdí od hlavy. Lidi většinou kradou, pokud se jim to vyplatí. To znamená, že se neidentifikují se společností, ve které žijí nebo pracují. Je jim úplně jedno, jestli zanikne nebo ne.

Z hlediska firmy to znamená, že svoje zaměstnance nepřesvědčila o tom, že se jim vyplatí, aby firma co nejlépe prosperovala. Že se vyplatí prosperovat s firmou a ne na úkor firmy.

Nechávám úplně stranou otázku víry, případně morálky. Pokud věříš, že se Ti jednou všechno spočítá, tak si pořádně rozmyslíš dělat něco špatně.

Řadový zaměstnanec se takto s firmou nikdy neidentifikuje, protože jeho mzda není prakticky nikdy závislá na výsledku firmy. Na rozdíl od managementu.
(Mám teď na mysli velké firmy, ne živnostníky s třemi zaměstnanci.)

Je to složitá otázka filosoficko-ekonomická. To, co popisuješ, je fakt. To je Marxův kapitalismus. Vykořisťovatelé a vykořisťovaní. Další otázkou je, jestli je to tak správně. A jak to udělat, aby byl každý zainteresován na své firmě, na svém státě?

Od jaké úrovně se řadový zaměstnanec stane neřadovým?

Pokud je řadovému vojáku jedno, jak válka skončí, hlavně aby on přežil, pak na tom jeho strana nebude dobře. Pokud tedy ta druhá strana nemá vojáky motivované úplně stejně, jak to v 18.století bylo. Ale franouzské revoluční války do toho hodily vidle... Voják už nebyl tupá vycvičená mašina, ale uvědomělý bojovník, který usiloval o vítězství. A nosil si v torně maršílskou hůl...

Když jsem pracoval v korporátu, snažil se nás zaměstnavatel motivovat i jinak než platem. Různé zaměstnanecké akcie, podíly, odměny... Agenturní zaměstnanec, to je asi z hlediska motivace úplná katastrofa.

Existuje i negativní motivace. Kontroly. Hrozby. Tresty. Ale to vede k třídnímu boji. A podle Marxe je prvním projevem třídního boje krádež...

Je to jen takové zamyšlení...

Vykořisťování bych do toho vůbec netahal. To je konstrukt, který má blíž k ideologii než k realitě.

"Neřadový" zaměstnanec je takový, který má možnost svým individuálním rozhodnutím znatelně ovlivnit hospodářský výsledek firmy. Ve fabrice, kde pracuju, to odhaduju tak cca 50 (z 1300).

Ty sám se považuješ za řadového, nebo neřadového zaměstnance?